zzzz

Przewodnik -- linia nr 2
Przewodnik -- linia nr 10
Trasy
Informacje o projekcie Audiobus
Media
Osoby
Fundacja UwB/kontakt

Projekt realizowany przez

Fundację Uniwersytetu w Białymstoku
UNIVERSITAS BIALOSTOCENSIS

Projekt realizowany
przy wsparciu finansowym:Prezydenta Miasta Białegostoku

we współpracy z:


Uniwersytetem w Białymstoku


Instytutem Socjologii UwB


Studiem Echo MMR

Przyjaciele projektu:

Klub Miłośników
Komunikacji Miejskiej
w Białymstoku

Zobacz również:
         

Fundacja UwB
na Facebooku


- Opis projektu

        Po wielu światowych metropoliach kursują specjalne autobusy za opłatą oferujące turystom wycieczkę po najważniejszych miejscach w mieście. Z głośników umieszczonych w takich samochodach słychać przewodnika lub odtwarzane jest nagranie opisujące mijane atrakcje. Idea „audiobusu”, która z jednej strony nawiązuje do takich aut dla turystów, z drugiej zaś do pomysłu miejskich ścieżek dźwiękowych (np. projekt „Słuchałki”) jest bardzo prosta.

        Umożliwia ona uczynienie takiego turystycznego pojazdu ze zwykłego autobusu komunikacji miejskiej. Wystarczy jedynie pobrać ze strony internetowej nagrane pliki dźwiękowe z informacją krajoznawczą i odtwarzać je w dowolnym odtwarzaczu (MP3, IPod, telefon kom.) i słuchawkach między kolejnymi przystankami danej linii. Pliki dostępne będą w dwóch wersjach odpowiadających dwóm kierunkom jazdy. Czas trwania nagrania będzie dostosowany do czasu, jaki zajmuje pokonanie odcinka między poszczególnymi przystankami. Wycieczkę po mieście, jedynie za cenę biletu jednorazowego, potencjalny turysta będzie mógł rozpocząć i zakończyć w dowolnie wybranym miejscu. Wystarczy jedynie, że uruchomi swój odtwarzacz na przystanku, odpowiadającym numerowi nagrania.

        Takie rozwiązanie umożliwi białostoczanom i turystom nowy sposób poznawania miasta, alternatywny wobec konwencjonalnych przewodników, bedekerów, tablic informacyjnych itp. ponieważ z przewodnikiem „audiobusa” można będzie podróżować między dwoma przystankami końcowymi wybranej linii, w treści nagrania zawarte będą nie tylko informacje i ciekawostki o głównych miejskich atrakcjach, ale również o mniej znanych i z pewnością równie ciekawych miejscach poza centrum (osiedla mieszkaniowe, zakłady pracy, tereny zielone, cmentarze itp.). Pierwszą opisaną przez „audiobus” będzie lina nr 10, ponieważ zaczyna bieg przy dworcu PKP, przejeżdża przez centrum miasta i kończy bieg w Księżynie. Opisze więc ona historię budowy kolei Warszawsko-Petersburskiej, białostockie Spodki, kościół Św. Rocha, pałacyk Nowika, ponadto opowie krótko jak zmieniały się nazwy ul. Lipowej, o Domu Partii, otoczeniu ul. Curie Skłodowskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, parku Zwierzynieckim, campusie Politechniki, bazarze przy Kawaleryjskiej i wielu innych interesujących, a niekoniecznie znanych miejscach.

        W projekcie przewidziane są następujące działania: kwerenda, opracowanie treści przewodników dla dwóch tras linii autobusowych (linia 2 i 10, w dwóch wersjach odpowiadających kierunkowi jazdy, z możliwością przesiadania się z jednej trasy na drugą), profesjonalne nagranie przewodników audio oraz promocja projektu w mediach elektronicznych, poprzez wydarzenia towarzyszące i na powierzchniach reklamowych w autobusach.

        Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok.


© 2011 Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku